Пошук

ДОСЛІДЖЕННЯ ІСТОРІЇ ФУТБОЛУ

Його називають грою мільйонів. Це – наймасовіший вид спорту, яким захоплюються всі категорії населення на всіх континентах. За масовістю та силою впливу на вболівальників він рівнозначний Олімпійським іграм. Його “зірки” не менш відомі аніж знаменитості кіно чи впливові політики. Його результати звеселяють або засмучують сотні мільйонів людей. Це – футбол. Гра, при згадці про яку серце вболівальника починає битися прискорено. Більше того, футбол не просто гра, а потужний соціальний феномен, який об’єднує народи та зміцнює міждержавні зв’язки. Саме цій грі присвячена фундаментальна праця львівського автора Ігоря Чорнобая “Історія розвитку футболу”. Книга в 648 сторінок тексту та 68 сторінок ілюстрацій рекомендована до друку Вченою радою Львівського держуніверситету фізичної культури та рецензована спортивними фахівцями і науковцями В.Левківим, А.Дулібським (Львів), О.Байрачним (Київ) і ветеранами команди “Карпати” Романом Поточняком та Ігорем Кульчицьким.

На зустріч з автором видання та презентацію книги, що відбулася в читальному залі бібліотеки академії, прибули не лише студенти спеціальності “Фізичне виховання”, а й представники інших факультетів, студенти коледжу, викладачі, спортивні активісти міста. Присутні з приємністю дізналися, що спортивна доля автора пов’язана з Кременцем: у свій час він тренував нашу міську футбольну команду “Кремінь”, з якою здобував призові місця в чемпіонаті Тернопільської області. Нині кандидат наук з фізичного виховання та спорту Ігор Чорнобай працює доцентом кафедри футболу Львівського держуніверситету фізичної культури. Його перу належать понад 70 наукових та науково-методичних праць. Він має ґрунтовну науково-фахову (закінчив Львівський державний медінститут, Львівський держінститут фізичної культури й аспірантуру цього інституту) та практичну підготовку (працював лікарем-епідеміологом, гігієністом, масажистом і лікарем у футбольному клубі, вчителем фізкультури, викладачем валеології, тренером аматорських команд з футболу). Такий синтез теорії та практики дав змогу здійснити глибокий аналіз процесів становлення та розвитку футболу й оприлюднити результати дослідження в репрезентованій книзі.

У виданні висвітлено початки розвитку футболу, зміни в правилах і в організації гри. Подано систематизований матеріал про міжнародні футбольні організації, змагання різних рівнів, участь у них українських футболістів. Розповідається про найкращі за міжнародними та національними рейтингами збірні, клубні команди, про найвідоміших футболістів, воротарів, тренерів, арбітрів України та світу. Поміщено хронологічно упорядковану інформацію про футбольні змагання в Україні та в колишньому СРСР, де вказуються відомості про досягнення окремих команд і гравців. Йдеться про відомих українських фахівців з футболу, зокрема про викладачів кафедр футболу вищих закладів освіти.

За змістом видання можна охарактеризувати однією фразою: “Весь футбол – в одній книзі”. Бо в ній – зародження й еволюція футболу, розповіді про найстаріші футбольні турніри і, головне, про зародження футболу в різних регіонах України – від Закарпаття до Харківщини. З книги дізнаємося, що Кременець був одним із піонерів зародження футболу на Волині, а розвиток спорту і ,зокрема футболу у нашому краї, пов’язаний із Кременецьким ліцеєм. У книзі наводиться такий футбольний факт: 8 вересня 1924 р. на майданчику “Гниле озеро” відбувся товариський матч з футболу між командами Кременецького ліцею та Уланського полку, що базувався в с.Білокриниця. З рахунком 5:3 перемогли ліцеїсти. Наприкінці 20-х років ХХ століття у Кременці розпочали будівництво стадіону під Хрестовою горою. В той час у нашому місті діяли 6 спортивних клубів, три з яких мали футбольні команди. Улюбленою для кременчан була футбольна команда Кременцького клубу спортивного (ККС), за яку тоді грали представники відомих у Кременці родин – Гуменюків, Стиранкевичів, Фурсевичів, Цимбалюків, Кучерів, Злочевських, Яськевичів та інших. Ця команда брала участь у Волинському футбольному чемпіонаті класу ”Б” і в 1934 році, обійшовши команди Луцька, Рівного, Дубна та інших міст, здобула чемпіонський титул, чим виборола право виступати в класі “А”, де в 1937 році стала віце-чемпіоном Волині.

Навчальний посібник Ігоря Чорнобая багатий змістовно, корисний методично, цікавий інформаційно. Такої кількості інформації про футбол, систематизованої за всіма необхідними показниками і параметрами, знайти в інших виданнях дуже важко, а з акцентом на український футбол – просто неможливо. В плані уваги до національного футболу – це видання оригінальне і не має рівних.

Книга буде цікавою не лише для студентів спортивних спеціальностей чи фахівців відповідного профілю, а й для всіх шанувальників цього найпопулярнішого виду спорту. Цікавою навіть тому, що з її сторінок ми дізнаємося, як грали у м’яч 5 тисяч літ тому і про те, що італійці називають футбол “кальчіо”, американці – “сокер”, поляки – “пілка ножна”, хорвати – “ногомет”, а галичани до 1940 року – “копаний м’яч” та багато всього різного про цю найпрекраснішу спортивну гру серед всіх інших, які придумало людство…


 
Анонси
Галерея
51
5151
На даний момент 197 гостей на сайті