Пошук

В ДУМКАХ І ПОМИСЛАХ – З ТОБОЮ МИ, КОБЗАРЮ…

У рамках відзначення 207-ої річниці від дня народження Великого Кобзаря викладачі, студенти та весь творчий колектив Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка стали учасниками багатьох літературних і мистецьких заходів та акцій, які традиційно розпочались із покладання квітів до пам’ятника Великому Кобзареві біля центрального корпусу  академії.

Серед таких заходів чи не найпоширенішими виявилися Шевченківські читання, диктант-самоперевірка «Поет неймовірної мистецької досконалості», акція «Вшануй Кобзаря – одягни вишиванку!», тематичні лекції, виховні години, онлайн-екскурсії «Тарасові Шевченку присвячується», виставки Шевченкових книг та книг про Кобзаря «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» та презентація «Шевченко і Тернопільщина» у читальному залі бібліотеки академії.

Проявили ініціативу долучитися до флеш-мобу з читання віршів Великого Кобзаря студенти 11-ДО, 21-ДО, 41-ДО, 11-ПО та 31-ПО, а також 21-Н груп.

Важливою складовою урочистих заходів залишаються тематичні мистецькі вернісажі, організовані кафедрою мистецьких дисциплін та методики їх навчання і теорії та методики трудового навчання та технологій у центральному корпусі академії («Великий пророк воскресіння України») та тематична виставка художніх робіт випускників спеціальності «Образотворче мистецтво» у Вишневецькому палаці.

Отже, Шевченко живе поряд із нами, у наших роботах, серцях, помислах і мріях, як чисте і потужне сумління нації.

 

ВІНОК ШАНИ КОБЗАРЕВІ

Так назвали короткий відео-концерт з нагоди 207-ї  річниці від дня народження Тараса Шевченка представники творчого колективу нашої академії. Всупереч обмеженим умовам,  обставинам і непростій ситуації, ми вшанували Великого Кобзаря  і  дали змогу всім бажаючим подивитися відеозапис концерту.

Виступи відкрили позивні «Реве та стогне Дніпр широкий» і акторка студентського експериментального театру «Пілігрим» Вікторія Бершеда з віршем Ліни Костенко «Є поети для епох».

Зведений хор педагогічного коледжу під керуванням Любави Люлюк (концертмейстер Ірина Козачок) виконав три твори:  Шевченків «Заповіт» (музика К.Стеценка), «Музика землі» (слова і музика А. Жидкевича)  та «Пісня землі» (слова А.Малійської, музика Р. Лісової).

Уривок «Гупалівщина» з поеми Т. Шевченка «Гайдамаки» презентувала акторка театру «Пілігрим» Вікторія Бершеда, а уривок із Шевченкової поеми «Княжна» – наша випускниця, акторка «Пілігриму» Марія Мазовіта.

Солістка Дарія Сульжик продовжила виступи Шевченковим твором «Над Дніпровою сагою» (музика Олександра Яшіна, Володимира Радуги). А завершив коротку концертну програму ансамбль бандуристок (керівник Ірина Харамбура) з піснею  «Встає хмара з-за лиману» на слова Тараса Шевченка (музика народна, обробка Миколи Гвоздя).

Програму підготували сценарист-постановник Василь Скоропляс, світло- та зкукорежисер

Олександр Ковень і відеооператори Сергій Колісецький та Віталій Чумакевич.

 

«ТАРАС ШЕВЧЕНКО: ПИСЬМЕННИК, ХУДОЖНИК, ЛЮДИНА»

Таку назву носив вечір-реквієм, що розпочав розмаїту низку заходів до дня народження нашого національного генія-пророка, творчість якого ось уже дві сотні років хвилює серця  українців і представників інших країн, які вміють знаходити у його творах те, що тривожить і радує, що змушує творити і боротися, що нагадує кожному про найважливіше у житті.

На багатогранність творчої особистості Кобзаря і його глибинні людські якості зробили акцент представники кафедри української  мови і літератури та методики їх навчання нашої академії і циклової комісії гуманітарних дисциплін педагогічного коледжу, котрі організували наших студентів на традиційні Шевченківські читання.

Урочистий захід вступним словом про Шевченка – поета і художника – відкрив завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент Роман Дубровський. Ведуча програми, голова циклової комісії гуманітарних дисциплін педагогічного коледжу, викладач української мови Наталія Яцюк змалювала студентам психологічний портрет Великого поета, що допомогло їм глибше зрозуміти мотиви написання його творів.

Поезії Тараса Шевченка прозвучали у майстерному виконанні юних читців: Ірини Вітичук (11-У) – уривок із поеми «Причинна»; Зоряни Кужіль (21-Дк) – уривок із поеми «Тополя»; Анастасії Янчук (11-У) та Ангеліни Сімори (21-Мк) – «І мертвим, і живим, і ненародженим…» (уривок); Юлії Лавренюк (21-У) – «Чи то недоля, чи неволя…»; Ольги Федас (21-Дкс) – «Маленькій Мар’яні»; Іванни Драчук (31-У) – «Розрита могила», її одногрупниці Олени Мороз –«Бували войни і військові свари…»; Ганни Гоц (11-Мк)  – «Дівичії ночі»; Богдана Савчука (ТОк) – «Думка», його колеги Ольги Похилої – «Думи мої, думи мої» та Богдана Гладуна (11-ТОк) з поезією «Доля».

Завершило читання заключне слово Романа Дубровського. Вечір-реквієм об’єднав не просто любителів Шевченкових поетичних творів, а й молодих людей, які прагнуть глибше пізнати творчість Кобзаря, зрозуміти його душу, помисли, прагнення, стати хоч на крок ближчими до українського генія.

 

У ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА

У день народження всесвітньовідомого українського поета, драматурга, художника Тараса Шевченка студенти 21-Дк групи педагогічного коледжу разом зі своїм куратором Надією Михайлівною Сабран провели тематичну виховну годину «Ми живемо у Шевченковім краю», у ході якої поглибили свої знання новими фактами з біографії поета, озвученими нашим куратором. Так, нам було цікаво пройтися уявою по тих місцях, які були небайдужі поетові у його молоді роки: Кременець, Вишнівець, Почаїв, річка Іква поблизу села Бережці. У цих мальовничих куточках поет писав свої прозові та поетичні твори, а майстерною рукою художника відтворював їх на живописних полотнах.

У другій частині заходу ми самі долучилися до Шевченкової поетично-пісенноїої спадщини. Вірші Великого Кобзаря декламували Єлизавета Чумодевська («Мені однаково…»), Ольга Федас («Маленькій Мар’яні»), Надія Карпунь («Заповіт»), Марія Чух («Садок вишневий коло хати») та багато інших поезій.

Вокальна група у складі Христини Риндич, Мар’яни Солтис, Ірини Тетери, Алли Старух, Василини Ткачук, Єлизавети Чумодевської, Іванни Вишневської та Людмили Трачук виконали пісні «Гей, соколи!» та «Квітуча Україна», а завершили виступи разом із куратором всім відомою піснею Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр Широкий».

Такі заходи допомагають краще засвоїти навчальний матеріал, згуртуватися і показати свої таланти, а головне – красиво та креативно вшанувати Великого поета.

 

СЛОВО ПОЕТА – РІЗНИМИ МОВАМИ

Щоразу на початку березня студентство нашої академії вшановує Великого Кобзаря читанням його безсмертних творів як рідною мовою, так і мовами європейських країн. Цьогоріч декламування Шевченкових поезій різними мовами було організоване викладачем кафедри іноземних мов і методики їх навчання, кандидатом філологічних наук Наталією Янусь з ініціативи проректора з виховної роботи академії, доцента Миколи Сиротюка. Учасниками читань стали майбутні вчителі англійської та німецької мов, їхні викладачі та випускники.

Першим прозвучало рідне Шевченкове слово з уст завідувача кафедри української мови і літератури та методики їх викладання, кандидата філологічних наук, доцента Романа Дубровського: він прочитав поезію «Садок вишневий коло хати». Польську версію цього вірша під назвою «Wieczór» запропонувала викладач кафедри іноземних мов і методики їх навчання Надія Данік, німецьку – «Im Kirschengärt lein vor dem Hütte» – першокурсниця спеціальності «Німецька мова і література» Діана Підгородецька (її готувала до виступу кандидат педагогічних наук, доцент Надія Яценюк) й італійську – студентка 21-А групи Світлана Олійник («Criardino di ciliegi in formo a casa»).

Решту виступів запропонували одногрупниці Світлани, студентки спеціальності «Англійська мова і література», вихованці Наталії Янусь: Марія Білоус презентувала «Mlodości Zlotej», Максим Соколовський – «Konają dni, konają noci» (польською мовою); Дарія Бонікевич та Анастасія Захарчук – «The mighty Dniper», Юлія Міхнєва і Катерина Кравчук – «A dream», Анна Ратинська та Марія Демидюк – «A reflertion» й Олександр Мартинюк –  «My testament» (англійською мовою).

Завершилися читання творів Тараса Шевченка його «Заповітом» у майстерному виконанні Назара Прокопіва – випускника  спеціальності  «Англійська мова і література» нашої академії.

 

«КОБЗАР» ОБ’ЄДНУЄ СЕРЦЯ

У Кременецькій гуманітарно-педагогічній академії ім. Тараса Шевченка відбулася міжвузівська літературна онлайн-акція «Читаймо «Кобзар» разом» з нагоди відзначення 207-ї річниці від дня народження видатного українського письменника. Читання були підготовлені викладачами кафедри педагогіки та психології (завідувач – кандидат педагогічних наук Володимир Терпелюк).

Співучасниками заходу стали студенти та викладачі кафедри соціальної роботи та педагогіки вищої школи Волинського національного університету імені Лесі Українки та кафедри соціальної роботи, спеціальної освіти і менеджменту соціокультурної діяльності Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Український народ поставив «Кобзар» на перше місце серед національних духовних скарбів, успадкованих з минулого. Книга формувалася поступово, рік за роком, формувало її саме поетове життя, і все найістотніше із цього життя, з великого життя поета – від його юності й до останнього подиху – ввібрав у себе цей класичних розмірів томик, збірник поезій, що його в хвилину творчого осяяння було найменовано «Кобзарем».

В нашій академії Шевченківські читання давно стали традиційними. У ці березневі дні звучить його слово по-особливому. Нині ми вклоняємося національному поетові, причащаємося його могутнім духом, його пророчою поезією і натхненною піснею. Ми розбуджуємо в собі непобориму правду й велику мудрість Кобзаря, аби скріпити свою віру його невмирущими провісницькими творами.

Захід пройшов з ініціативи кандидата педагогічних наук, доцента Любові Кравець.

Після онлайн-читань відбулось покладання квітів до пам'ятника Тараса Шевченка.

 

ШЕВЧЕНКО – ВІЧНИЙ

Про власне бачення Шевченка, його життя і творчості говорили у ці дні також студенти 31-Фк групи, організовані представниками циклової комісії гуманітарних дисциплін педагогічного коледжу академії Ольгою Бончик (куратор) та викладачем української літератури Ларисою Рац.

Для цього напередодні Шевченківських днів педагоги запропонували своїм вихованцям, майбутнім вчителям фізичного виховання, вибрати із прозових і поетичних творів Тараса Шевченка цитати, які сподобалися, зацікавили, запам’яталися чи просто припали кожному до душі. Треба признатися, що «негуманітарна» молодь досить ретельно поставилась до цього завдання. Крилаті, мудрі, філософські, побутові, веселі, жартівливі, повчальні, пророчі фрази, що стосуються різних сфер життя народу й українського суспільства в різні історичні періоди, зацікавили не лише тих, хто над ними працював, а й колег-одногрупників, які їх слухали.

Своєрідною «перлинкою» заходу став музичний дарунок «фізкультурникам» та яскравою  квіточкою до вінка шани Кобзареві від першокурсниці спеціальності «Музичне виховання» педагогічного коледжу Вікторії Грицюк, яка виконала ліричну пісню Леоніда Мазура на слова Тараса Шевченка «Якби зустрілися ми знову» і тим самим змусила своїх старших колег поринути у романтичну стихію чистих і щирих почуттів та вкотре переконатися, що творчість Шевченка – вічна, як і пам’ять про нього у серцях усіх поколінь.

 

ІЗ ШАНОЮ ДО ВЕЛЕТА ВІТЧИЗНИ

207-ій річниці від дня народження Тараса Шевченка та 159-им роковинам його смерті присвятили свою виховну годину студенти 41-Дк групи педагогічного коледжу нашої академії разом зі своїм куратором Тетяною Василівною Романюк. Вони вдало поєднали у своїх виступах ці дві березневі дати  проміжком в один-єдиний день: перший, світлий, бо дав світові такого Велета Слова і Духу, і другий – трагічний, який відзивається пекучим болем у серцях не лише українців, а й усіх, для кого твори Великого Кобзаря залишаються близькими, правдивими і пророчими.

Поезії українських авторів про Шевченка та вірші із «Кобзаря» читали майбутні вихователі закладів дошкільної освіти Софія Петрук, Аліна Тиквенко, Уляна Матушинець, Марія Пендзей, Мирослава Булінгер, Аліна Кулинич.

Відомості із життя поета й художника та про життя нашого генія озвучили ведучі програми Сніжана Ложкобанова та Софія Сімчук. Вони доповнили свої розповіді презентацією художніх робіт Т.Шевченка. Своє вагоме слово до виступів додала керівник групи Тетяна Василівна Романюк.

Тарас Григорович Шевченко – наш духовний наставник, який все життя віддав служінню своєму народові, його захисту і возвеличенню. Це наш біль і гордість. Він продовжує крізь віки вчити нас беззавітно любити свою рідну землю і залишатися людьми. Його слово лунає з уст представників нових поколінь, котрі, як і він колись, прагнуть до волі і щасливого життя.

 

«ЧИТАЄМО ШЕВЧЕНКА… СПІВАЄМО ШЕВЧЕНКА…»

Творчо підійшли до вшанування Тараса Шевченка першокурсники – завтрашні вчителі музичного й образотворчого мистецтва педагогічного коледжу на чолі з куратором Валентиною Мацковою. Вони ретельно підготували виховну годину, та в силу обставин провести її змушені були у режимі онлайн.

Цікавою виявилася форма студентських виступів: майже кожен твір Кобзаря подавався як у поетичному, так і в музичному форматах.  Так, уривком із поеми «Княжна» відкрила міні-концерт Неля Цьонь, а її доповнила Соломія Решетило піснею «Зоре моя вечірняя». Приєдналися до своїх колег Віктор Алєксандров із глибоко філософською «Думкою» та Олександра Хомчук, яка запропонувала і поезію, і пісню «Садок вишневий коло хати».

Уривком «Реве та стогне Дніпр широкий» із поеми «Причинна» продовжили виступи читець Марія Бойко та вокальний дует у складі Дмитра Бистрицького і Макарія Гусака. Вірш «Сонце заходить» прочитала Дарина Матвійчук, а Тарасові «Думи мої…» ожили в устах Олександри Гусаковської та солістки Діани Радчук.

На завершення мистецького заходу студенти 11-Мк,Рк групи запропонували уривки із Шевченкової поеми «Тополя». Ганна Гоц відтворила їх у поетичному слові, а її одногрупники запропонували ці дивовижні твори у пісенному виконанні: Макарій Гусак – «По діброві вітер виє» і Вікторія Грицюк – «Защебече соловейко».

Особливо радує той факт, що кожного року молодь не просто долучається до вшанування Великого Кобзаря, а й намагаються проявляти глибше зацікавлення і креатив.

 

ЗУСТРІЧ ІЗ ВЕЛИЧЧЮ ТАЛАНТУ

Тарас Григорович Шевченко – відомий у цілому світі як геніальний поет, письменник, драматург, художник, громадський діяч, а також як людина широкої душі і великий патріот України. Він жив і писав у свою епоху, майже два століття тому, проте його твори залишаються актуальними і донині, бо торкаються злободенних проблем рідного народу. Справляється враження, що поет поряд із нами, страждає нашими тривогами і болями, радіє успіхам і часто достукується до наших приспаних душ своїм то чистим і ніжним, то могутнім і гострим, але завжди правдивим майстерним словом. Саме про це йшлося на виховній годині «Шевченко в сучасності», підготовленій студентами 11-ТОк групи педагогічного коледжу разом із груповим керівником Сергієм Миколайовичем колісець ким. Вона пройшла у рамках відзначення Шевченківських днів у нашій академії та коледжі. Крім цього, юні читці не оминули теми трагічності особистого життя Тараса Шевченка: проживши 47 років, він так і не зумів створити власної сім’ї, почути голоси дітей, бо жодна із жінок, яких він любив, не дала йому повноти щастя. Ці питання були підтверджені відповідними поетичними творами Кобзаря, емоційно зачитаними Вікторією Камінською, Аліною Очеретенюк, Богданом Гладуном і Костянтином Панасюком. Решта студентів стали учасниками цікавих дискусій, висловлювали свої міркування. На завершення всі прийшли до одностайного висновку: твори Шевченка – це шлях до глибшого розуміння історії рідного народу, його культури, традицій, потреб. Поет із глибини століть закликає українців любити рідну землю, будить в них гідність і прагнення до волі, вчить бути сильними духом, чистими в помислах, вірними в почуттях і просто гідними людьми. Це була година спілкування із величчю таланту і світлом серця справжнього Сина України. 
Анонси
Галерея
foto 25
foto 25foto 25
На даний момент 505 гостей на сайті