Пошук
Головне меню

БОЧЧЕ: ПЕРЕМАГАЄ МОЛОДІСТЬ

Бочче – спортивна гра, в якій вирішальну роль відіграють зосередження, зібраність і точність та впевнена координація рухів спортсмена. Це – сучасна і водночас древня гра, яка має свої корені в давній Антиці; належить до родини ігор із м’ячем і близька за своєю специфікою та характером до боулінгу, петанку та Боулз, що також мають спільні витоки в античних іграх. Модифікація бочче здійснилася на території Італії, і навіть назва гри – Bocce – походить від італійського слова  «boccia», що перекладаться як «куля». Нині гра охопила всю Європу та поширилася на інші континенти, куди була завезена італійськими мігрантами. В залежності від регіону модифікується і назва гри, хоча суть та основні її характеристики не змінюються: у Франції, зокрема, це – Le jeu Lyonnais, в Сербії – як  bocanje, в Хорватії – як bucanje або  balote.

Гра може проводитися між двома спортсменами або двома командами. Кожній стороні-учаснику видають по 4 кулі (м’ячі). Матч розпочинається із жереба, що дає можливість кинути меншу кулю, названу Pallino або Boccino. Після цього суперники кидають кулі по черзі, намагаючись, щоб їх кулі падали якнайближче до Pallino (Boccino). При цьому дозволяється вибивати кулі суперника від Pallino. Партія закінчується лише тоді, коли кинуто всі кулі (м’ячі). Як правило, найбільше число очок отримує гравець, чия куля виявилася найближчою до Pallino.

Світовими лідерами у цьому виді спорту являються вже згадані Франція, Сербія, Хорватія. Їх спортсмени займають більшість призових місць на п’єдесталах переможців і завойовують основну масу різноманітних призів і нагород, і, як наслідок, відвозять до своїх країн солідний багаж престижних спортивних нагород. Чемпіонати світу з бочче проводяться по непарних роках, а чемпіонати Європи – по парних, що дає змогу спортсменам щорічно брати участь у таких престижних змаганнях. Окрім спортивних баталій з бочче між чоловіками та командами чоловіків, проводяться жіночі та молодіжні турніри та форуми. Бочче є в програмі Параолімпійських ігор і цей вид спорту вже став кандидатом на включення до програми Олімпійських ігор. Із 2021 року спортивна гра бочче ввійшла до навчальних програм із фізичного виховання загальноосвітніх шкіл і з цієї спортивної гри вже практикуються змагання між учнівською молоддю.

У Кременецьку гуманітарно-педагогічну академію імені Тараса Шевченка бочче прийшло з ініціативи та завдяки практичним зусиллям професора Олександр Безносюка. Змагання з цього виду спорту проходять із 2017 року: було започатковано наш внутрішній турнір – Кубок ректора з бочче. Тоді ж визначився і перший переможець турніру, що став традиційним: Кубок ректора–2017 виграв доцент кафедри теорії і методики трудового навчання та технологій Іван Білосевич. Наступного, 2018 року, пальма першості дісталася професору кафедри педагогіки та психології Олександру Безносюку; в 2019-му – викладачу кафедри теорії та методики фізичного виховання Олександру Ястремському, а 2020-му році навіть трапилася приємна сенсація: Кубок ректора вперше здобула жінка –  науковець цієї ж кафедри Галина Кедрич; у 2021 році Кубок ректора повернувся до свого першого володаря – доцента Івана Білосевича.  На жаль, російська агресія проти нашої держави в 2022 році не дала можливості традиційно провести змагання у вересні місяці цього року, тому вони були перенесені на травень 2023 року.

Так травень 2023 року став часом проведення Кубка ректора з бочче-2022, а місцем проведення змагань – спортивні майданчики стадіону Кременецької гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка. Змагання проходили за конкретної підтримки студентської профспілкової організації Академії; активну участь у їх підготовці та проведенні брав деканат факультету фізичного виховання, біології та психології (декан – доцент Олександр Бережанський, працівник деканату – Василь Бендасюк). У змаганнях брали участь 30 викладачів і студентів Академії та Фахового коледжу. Особливо активними були студенти нашого коледжу, очолювані заступником директора коледжу, доктором філософії Павлом Яловським.


На відкритті змагань до їх учасників звернулися з вітальними словами проректор академії з міжнародного співробітництва і промоцій, доцент Микола Сиротюк і декан факультету фізичного виховання, біології та психології, доцент Олександр Бережанський. Вітаючи учасників Кубка ректора, вони згадали переможців попередніх його етапів, доцента Івана Білосевича і викладача Олександра Ястремського, які в цей час боронять нашу державу від російських загарбників на Сході України. Спортсмени та організатори змагань побажали колишнім переможцям турніру і всім нам перемоги над агресором, а їм – щасливого повернення до мирних освітянських справ і до участі в наступних змаганнях.

В результаті напруженої спортивної боротьби до фінальної частини турніру прийшли професор Олександр Безносюк, викладач коледжу Андрій Саєнко і студенти коледжу Юрій Чорнобай та Іван Ремізович. Фінальну пару склали незмінний учасник усіх попередніх фіналів, професор Олександр Безносюк і юний учасник турніру, студент коледжу Іван Ремізович. Переможені ними суперники Андрій Саєнко і Юрій Чорнобай стали бронзовими призерами Кубка ректора. У фінальному поєдинку перемогу здобув першокурсник коледжу Іван Ремизович – і став першим студентом – володарем Кубка ректора з бочче! Срібний призер Кубка, професор Олександр Безносюк, може гордитися, що завдяки його ініціативі та його зусиллями в Академії зростає потужна спортивна зміна з такого давнього і водночас сучасного та оригінального виду спорту.

Можна з повним правом сказати, що спортивний «борг» щодо Кубка ректора з бочче за минулий рік ліквідовано, а наступна зустріч аматорів і вболівальників бочче, як і гласить традиція цього оригінального і вже престижного турніру, відбудеться у вересні 2023 року. До нових зустрічей на спортивних майданчиках!

 
Анонси
Галерея
8
88
На даний момент 572 гостей на сайті